Családi vagyonügyek

Az előző generációk által felhalmozott vagyon sorsa olykor nagy kihívás elé állítja az örökösöket. Bizonyos vagyonelemek értékesítése, felszabdalása gyakorlati vagy eszmei szempontból lehetetlen, más esetekben egy ilyen lépés komoly értékcsökkenéssel vagy piaci hátránnyal járna, esetenként pedig nem áll rendelkezésre a vagyon kezeléséhez szükséges tudás, kapacitás vagy erőforrás. Ezekben a helyzetekben hatékony megoldást jelenthet a bizalmi vagyonkezelés.

Családi vonatkozásban a vagyonrendelő egy részletes szerződésben szabályozott módon vagyontárgyakat ruház át a vagyonkezelőre, aki azokat a kedvezményezettek javára kezeli és felügyeli. A bizalmi vagyonkezelésben kezelt vagyon esetében jó tudni, hogy az teljesen elkülönül a vagyonkezelő saját vagyonától, független a vagyonrendelő, a vagyonkezelő és a kedvezményezettek hitelezőitől és hagyatékától is, emellett a házas- vagy élettársi vagyonközösségi igényekkel szemben is védett. Mivel a bizalmi vagyonkezelésben kezelt vagyon önálló bankszámlán és adószámon kerül kezelésre, így az szinte minden szempontból biztonságban tudható. Vagyonkezelési szerződést halál esetére, végrendelettel is létre lehet hozni, de a vagyonrendelő életének bármely pontján rendelkezhet úgy, hogy vagyonát más kezelje – természetesen az általa megszabott feltételek mentén. A bizalmi vagyonkezelés biztonságos kontinuitást garantál a vagyon tekintetében, így például amennyiben ezt a megoldást választjuk, az olykor fájdalmasan hosszas hagyatéki, örökösödési eljárások során esetleg elmaradó haszon vagy elértéktelenedő vagyon miatt nem szükséges aggódnunk.

Adózás szempontjából a bizalmi vagyonkezelés rendkívül kedvező lehetőséget biztosít, hiszen bár alapesetben a kezelt vagyon tőkéjének a kiadása azonos illetékjogi szabályozás alá esik, mintha a kedvezményezett közvetlenül a vagyonrendelőtől személytől szerezte volna meg. Ennek megfelelően ha a kedvezményezett és a vagyonrendelő személye egybe esik, illetve amennyiben a kedvezményezett a vagyonrendelő házastársa vagy egyenes ági rokona, akkor nem merül fel az ajándékozási illeték az általános szabályok szerint.  Lényeges megemlíteni, hogy egyes vagyontárgyak kiadása ÁFA felszámítási kötelezettséget is eredményezhet a vagyonkezelő részéről. A tőkén felüli hozam kifizetése ugyanakkor a kedvezményezetti oldalon bevételnek minősül, amely osztalékként adózik természetes személyek esetében. A vagyonkezelés lényeges eleme, hogy bizalmi vagyonkezelőként tevékenységünk elsősorban a megfelelő szakértelemmel bíró tanácsadók és szükség szerint a szükséges szaktudással és tapasztalattal rendelkező menedzsment bevonására korlátozódik.

A vagyonkezelés terjedelme, passzív/aktív mibenléte minden esetben a vagyonrendelővel való egyedi megállapodás és a rábízott vagyon jellegének figyelembevételével kerül meghatározásra annak érdekében, hogy a vagyon a lehető legjobb kezelésben részesüljön és hogy a kedvezményezettek a lehető leghosszabb ideig zavartalanul élvezhessék annak előnyeit – ez a legtöbb esetben azt jelenti, hogy a kezelt vagyon tulajdonosa közvetetten a család vagy a meghatározott családtag marad, de a vagyont kezelő társaság vagy más jogi személy operatív irányítását a vagyonkezelő látja el.

Családi vállalkozásunk tagjai többéves vagyonkezelői tapasztalat, valamint teljes körű jogi, pénzügyi és adminisztratív háttér birtokában, szükség esetén szakértők bevonásával gondoskodnak a vagyon méltó kezeléséről és prosperitásáról annak érdekében, hogy az az egységét és hírnevét megőrizve a következő generációknak is továbbadható legyen.

Ez is érdekelheti

2020. 11. 02.

Mi az a bizalmi vagyonkezelés?

Az angolszász jogból átültetett, hazánkban 2014 óta elérhető bizalmi vagyonkezelés több évszázados hagyományokkal rendelkezik. Lényege, hogy lehetővé teszi a vagyonrendelő számára, hogy hosszú távon gondolkodva, tudatosan és részletesen végiggondolja vagyontárgyainak sorsát – legyen az egy több generáció óta a család tulajdonában álló vállalkozás, egy nyaraló, egy üzletrész egy különösen jól prosperáló vállalkozásban, vagy bármilyen más ingó vagy ingatlan vagyontárgy illetve jog. (Hazánkban kizárólag a termőföld nem tartozhat a bizalmi vagyonrendelés körébe.)

Tovább
2020. 10. 28.

Vagyonvédelem

A bizalmi vagyonkezelés számos előnye közül az egyik legfontosabb, hogy hatékonyan és hosszú távon képes megvédeni az egyes vagyonelemeket az esetleges külső veszélyektől – így például harmadik személyektől vagy üzleti kockázatoktól.

Tovább
2020. 10. 23.

Családi vagyonügyek

Az előző generációk által felhalmozott vagyon sorsa olykor nagy kihívás elé állítja az örökösöket. Bizonyos vagyonelemek – mint például egy több generáció óta a család tulajdonában álló, különösen nagy értékű ingatlan, egy nemzetközi hírű márkanév vagy egy jól működő, nyereséges vállalkozás – értékesítése, felszabdalása gyakorlati vagy eszmei szempontból lehetetlen, más esetekben egy ilyen lépés komoly értékcsökkenéssel vagy piaci hátránnyal járna, esetenként pedig nem áll rendelkezésre a vagyon kezeléséhez, például egy speciális szakterületen tevékenykedő vállalkozás irányításához szükséges szaktudás. Gyakori az is, hogy bár minden szakmai érv a vagyon felszabdalása mellett szól, az örökösök azt érzelmi okokból nem szeretnék lehetővé tenni.

Tovább
2020. 10. 20.

A bizalmi vagyonkezelés, mint a végrendelet alternatívája

Magyarországon különösen bonyolultak és sok esetben szigorúak is az örökléshez kapcsolódó jogok – vitás vagy komplikált esetekben például egy hagyatéki eljárás akár évekig is elhúzódhat, az örökösök között vitás helyzet jön létre, és az is megesik, hogy az örökhagyó által sok év alatt felhalmozott vagyon arra méltatlan kézbe kerül.

Tovább
2020. 10. 14.

Bizalmi vagyonkezelés és az adózás

A bizalmi vagyonkezelés az egyik legideálisabb jogintézmény abban az esetben, ha vagyonunkat nemcsak biztonságban szeretnénk tudni, de szeretnénk megnyugodni annak adózása felől is – bizonyos esetekben ugyanis a bizalmi vagyonkezelés igen kedvező adózási feltételeket jelenthet.

Tovább
2020. 10. 08.

Generációváltás a családi vállalkozásokban

Hazánk különleges történelme okán magyar családi vállalkozásokról voltaképpen csak a rendszerváltozás, tehát 1990 óta beszélhetünk – hosszú évtizedek után ekkor jöhetett ugyanis létre először olyan magántulajdon, ami a modern vállalkozások döntő részének alapját képezi. Ennek megfelelően a hazai családi vállalkozások jelentős százalékában szinte egyszerre, az elmúlt néhány évben kezdett aktuálissá válni a generációváltás is, hiszen napjainkra a cégalapítók döntő többsége már a hatvanas, hetvenes éveiben jár.

Tovább
2020. 10. 07.

Mi tartozhat a bizalmi vagyonkezelés körébe?

Az angolszász országokban sok-sok éve nagy népszerűségnek örvendő “trust”, azaz bizalmi vagyonkezelés intézményét 2014-ben tette elérhetővé a magyar jog a hazai ügyfelek számára. S bár a bizalmi vagyonkezelés fogalmával egyre többen vannak tisztában, illetve egyre többen használják ki a bizalmi vagyonkezelés adta lehetőségeket, még mindig sok olyan téma, kérdés merül fel ügyfeleink részéről, melyek azt jelzik, kevés információval rendelkeznek a témát illetően.

Tovább
2020. 09. 10.

Mit tartalmazhat egy bizalmi vagyonkezelői szerződés?

Számos esetben lehet szükség egy bizalmi vagyonkezelő megbízására. Sor kerülhet erre akkor, ha az öröklési szabályok nehézkességét vagy az azokkal járó, gyakran igen körülményes hagyatéki eljárást szeretnénk elkerülni – különös tekintettel arra az esetre, amikor az örökség olyan vagyontárgy (például többségi üzletrész vagy részvénycsomag), amelynél a hagyatéki eljárás néhány hónapos időtartama is komoly anyagi vagy más értékveszteséggel járna, esetleg a tulajdonunkban álló vállalkozás értékesítésén gondolkozunk, vagy házasságkötés előtt állunk.

Tovább