Gazdasági összeférhetetlenségi ügyek

Bizonyos tisztségek vállalása során, egyes munkakörök betöltése esetén előfordul, hogy felmerül a gazdasági összeférhetetlenség kérdése. A bizalmi vagyonkezelés ilyen esetekben is megfelelő megoldást nyújthat, hiszen működő vagyonunkat biztonságban tudhatjuk, de a vállalt feladat kihívásairól sem szükséges lemondanunk.

A hatályos munkajogi jogszabályok rendelkezése szerint a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amely közvetlenül és ténylegesen sértheti munkáltatója jó hírnevét vagy jogos gazdasági érdekét. A munkáltató gazdasági érdekeinek veszélyeztetése leginkább akkor fordulhat elő, ha a munkavállalónak olyan vállalkozásban van érdekeltsége, mely tevékenységi körénél vagy piaci pozíciójánál fogva veszélyeztetheti a munkáltató gazdasági versenyben elfoglalt helyzetét illetve esélyeit, vagy bármilyen módon hátrányt okozhat neki. Sikeresen működő vállalkozások esetén a tulajdonos személye még akkor is aggályos egy másik vállalkozásban történő alkalmazás esetén, amennyiben saját vállalkozásában csak csendestárs – ugyanis joggal feltételezhető, hogy azért birtokol tulajdonrészt a vállalkozásban, mert bevételeit a vállalkozás üzleti eredményén keresztül növelni szeretné. Vezető állású munkavállaló esetében a munka törvénykönyve még szigorúbban rendelkezik: kimondja, hogy a munkavállaló további munkavégzésre irányuló jogviszonyt nem létesíthet, és nem szerezhet részesedést sem egy, a munkáltatóéval azonos vagy hasonló tevékenységet is folytató, vagy a munkáltatóval rendszeres gazdasági kapcsolatban álló gazdálkodó szervezetben.

A bizalmi vagyonkezelés hatékony és megnyugtató megoldást kínál ilyen esetekben is: a vagyonelem (mely akár egy vagy több vállalkozás is lehet) minden jogával és kötelezettségével együtt a megbízott vagyonkezelő tulajdonába kerül át, a vagyonrendelő pedig ezt követően – és amennyiben úgy rendelkezik – kizárólag kedvezményezettként részesülhet a vállalkozás eredményeiből, miközben annak irányítási- és munkafolyamataiban nem vesz részt. Munkatársaink több éves vagyonkezelési tapasztalattal, valamint teljes körű jogi, pénzügyi és adminisztratív háttérrel ilyen esetekben is tudják biztosítani a kezelésbe adott vállalkozás vagy más vagyonelem megfelelő irányítását, működtetését és prosperitását.

Ez is érdekelheti

2020. 11. 02.

Mi az a bizalmi vagyonkezelés?

Az angolszász jogból átültetett, hazánkban 2014 óta elérhető bizalmi vagyonkezelés több évszázados hagyományokkal rendelkezik. Lényege, hogy lehetővé teszi a vagyonrendelő számára, hogy hosszú távon gondolkodva, tudatosan és részletesen végiggondolja vagyontárgyainak sorsát – legyen az egy több generáció óta a család tulajdonában álló vállalkozás, egy nyaraló, egy üzletrész egy különösen jól prosperáló vállalkozásban, vagy bármilyen más ingó vagy ingatlan vagyontárgy illetve jog. (Hazánkban kizárólag a termőföld nem tartozhat a bizalmi vagyonrendelés körébe.)

Tovább
2020. 10. 28.

Vagyonvédelem

A bizalmi vagyonkezelés számos előnye közül az egyik legfontosabb, hogy hatékonyan és hosszú távon képes megvédeni az egyes vagyonelemeket az esetleges külső veszélyektől – így például harmadik személyektől vagy üzleti kockázatoktól.

Tovább
2020. 10. 14.

Bizalmi vagyonkezelés és az adózás

A bizalmi vagyonkezelés az egyik legideálisabb jogintézmény abban az esetben, ha vagyonunkat nemcsak biztonságban szeretnénk tudni, de szeretnénk megnyugodni annak adózása felől is – bizonyos esetekben ugyanis a bizalmi vagyonkezelés igen kedvező adózási feltételeket jelenthet.

Tovább
2020. 10. 07.

Mi tartozhat a bizalmi vagyonkezelés körébe?

Az angolszász országokban sok-sok éve nagy népszerűségnek örvendő “trust”, azaz bizalmi vagyonkezelés intézményét 2014-ben tette elérhetővé a magyar jog a hazai ügyfelek számára. S bár a bizalmi vagyonkezelés fogalmával egyre többen vannak tisztában, illetve egyre többen használják ki a bizalmi vagyonkezelés adta lehetőségeket, még mindig sok olyan téma, kérdés merül fel ügyfeleink részéről, melyek azt jelzik, kevés információval rendelkeznek a témát illetően.

Tovább
2020. 09. 10.

Mit tartalmazhat egy bizalmi vagyonkezelői szerződés?

Számos esetben lehet szükség egy bizalmi vagyonkezelő megbízására. Sor kerülhet erre akkor, ha az öröklési szabályok nehézkességét vagy az azokkal járó, gyakran igen körülményes hagyatéki eljárást szeretnénk elkerülni – különös tekintettel arra az esetre, amikor az örökség olyan vagyontárgy (például többségi üzletrész vagy részvénycsomag), amelynél a hagyatéki eljárás néhány hónapos időtartama is komoly anyagi vagy más értékveszteséggel járna, esetleg a tulajdonunkban álló vállalkozás értékesítésén gondolkozunk, vagy házasságkötés előtt állunk.

Tovább