Vállalati akvizíciós ügyek

Hazánkban rendkívül vállalkozásbarát, az Európai Uniós joggal összehasonlítva igen kedvező adózási lehetőségek állnak a cégtulajdonosok rendelkezésére, ezért megfelelő tervezés mellett, előrelátó és teljes körű jogi és pénzügyi áttekintést követően a jelentős céges tranzakciók ezáltal jóval nagyobb bevétellel realizálhatók, mint más uniós országokban. A bizalmi vagyonkezelés ebben a folyamatban is hatékony és rugalmas eszköz lehet.

A jogszabályalkotó számos olyan jogszabályt hozott az elmúlt években, amelyek kedvező adózási feltételeket biztosít a bizalmi vagyonkezelésre bocsátott vagyonelemek kapcsán.

Túl azon, hogy a vagyonkezelésbe adás illeték- és áfamentes, ez a jogi forma ideális adózási környezetet nyújthat nagy értékű ingatlan vagy vállalati üzletrész értékesítéséhez.

Vállalatfelvásárláshoz illetve a hozzá kapcsolódó jogi helyzetekhez kapcsolódóan előfordul, hogy a szerződés teljesítése nem azonnali hatályú, ugyanakkor a felek későbbi teljesítésének biztosítékaként alkalmazott letét fizikai vagy jogi ok miatt nem valósítható meg. Bonyolult ingatlanokat, vagy esetleg vállalkozásokat is érintő adásvételek (például több bérlővel együtt értékesített irodaház épületek) vagy nagy méretű, netán földrajzilag szétszóródva található, állandó mozgásban lévő vagyontárgyak (pl. járműflotta) esetén a vagyontárgyak ellenőrzése, felmérése hosszabb időt, akár több hónapot is igénybe vehet, így az ügylet során a teljesítést illetően könnyen hátrányba kerülhetnek a szerződő felek.

Ilyen függő jogi helyzetek esetén mindkét fél számára megnyugtató megoldást jelenthet a bizalmi vagyonkezelés, melynek során a felektől független vagyonkezelő veszi tulajdonba az ügylet tárgyát. A bizalmi vagyonkezelő ezt követően legjobb tudása szerint, valamint ha szükséges, felkért szakértők bevonásával, tulajdonosi szemlélettel illetve maximális gondossággal kezeli a rábízott vagyontárgyat mindaddig, amíg a felek érdeke ezt kívánja.

A Portum Trust Zrt. saját ügyvédi irodájának illetve többéves vagyonkezelői tapasztalatának köszönhetően megnyugtatóan biztosítja ügyfeleink számára az akvizíciós ügyletek professzionális és minden szempontból lehető legoptimálisabb lebonyolítását, teljes körű adminisztrációs háttér biztosítása mellett, maximális diszkrécióval.

Ez is érdekelheti

2020. 11. 02.

Mi az a bizalmi vagyonkezelés?

Az angolszász jogból átültetett, hazánkban 2014 óta elérhető bizalmi vagyonkezelés több évszázados hagyományokkal rendelkezik. Lényege, hogy lehetővé teszi a vagyonrendelő számára, hogy hosszú távon gondolkodva, tudatosan és részletesen végiggondolja vagyontárgyainak sorsát – legyen az egy több generáció óta a család tulajdonában álló vállalkozás, egy nyaraló, egy üzletrész egy különösen jól prosperáló vállalkozásban, vagy bármilyen más ingó vagy ingatlan vagyontárgy illetve jog. (Hazánkban kizárólag a termőföld nem tartozhat a bizalmi vagyonrendelés körébe.)

Tovább
2020. 10. 28.

Vagyonvédelem

A bizalmi vagyonkezelés számos előnye közül az egyik legfontosabb, hogy hatékonyan és hosszú távon képes megvédeni az egyes vagyonelemeket az esetleges külső veszélyektől – így például harmadik személyektől vagy üzleti kockázatoktól.

Tovább
2020. 10. 14.

Bizalmi vagyonkezelés és az adózás

A bizalmi vagyonkezelés az egyik legideálisabb jogintézmény abban az esetben, ha vagyonunkat nemcsak biztonságban szeretnénk tudni, de szeretnénk megnyugodni annak adózása felől is – bizonyos esetekben ugyanis a bizalmi vagyonkezelés igen kedvező adózási feltételeket jelenthet.

Tovább
2020. 10. 07.

Mi tartozhat a bizalmi vagyonkezelés körébe?

Az angolszász országokban sok-sok éve nagy népszerűségnek örvendő “trust”, azaz bizalmi vagyonkezelés intézményét 2014-ben tette elérhetővé a magyar jog a hazai ügyfelek számára. S bár a bizalmi vagyonkezelés fogalmával egyre többen vannak tisztában, illetve egyre többen használják ki a bizalmi vagyonkezelés adta lehetőségeket, még mindig sok olyan téma, kérdés merül fel ügyfeleink részéről, melyek azt jelzik, kevés információval rendelkeznek a témát illetően.

Tovább
2020. 10. 01.

A bizalmi vagyonkezelés szerepe vállalati összeolvadások vagy akvizíciók esetén

Gyakori eset, hogy egy üzleti vállalkozás értékesítésre kerül. Óriási kockázatot rejt azonban magában az, ha a tranzakciós feltételek teljesülése során valamelyik fél meggondolja magát, vagy olyan körülmény merül fel, amelynek hatására szeretne visszalépni az ügylettől. Ha ráadásul a megállapodás és annak végrehajtása között hosszabb idő telik el, a tulajdonjog átruházásának pillanata is kérdéses lehet, ami számos esetben azt eredményezi, hogy az eladó már nem, a vevő pedig még nem irányíthatja a vállalkozást.

Tovább
2020. 09. 10.

Mit tartalmazhat egy bizalmi vagyonkezelői szerződés?

Számos esetben lehet szükség egy bizalmi vagyonkezelő megbízására. Sor kerülhet erre akkor, ha az öröklési szabályok nehézkességét vagy az azokkal járó, gyakran igen körülményes hagyatéki eljárást szeretnénk elkerülni – különös tekintettel arra az esetre, amikor az örökség olyan vagyontárgy (például többségi üzletrész vagy részvénycsomag), amelynél a hagyatéki eljárás néhány hónapos időtartama is komoly anyagi vagy más értékveszteséggel járna, esetleg a tulajdonunkban álló vállalkozás értékesítésén gondolkozunk, vagy házasságkötés előtt állunk.

Tovább