Hagyatéki ügyek

A hazai jogrend szerint az öröklés az örökhagyó elhunytát követően, azonnal életbe lép – ez azonban számos esetben a vagyont illető hátrányokkal járhat. Bizalmi vagyonkezelés esetén ellenben az öröklést illetően is kialakíthatók olyan szempontrendszerek, melyek segítségével a vagyont illető döntések még jóval az örökhagyó elhunyta után is irányadók maradnak – ezáltal a vagyon egysége, megfelelő kezelése még akár évekkel később is biztosított lehet.

Generációváltást vagy örökösödést illetően a vagyon helyzete gyakran több hónapig bizonytalanságban marad, és ezáltal akár jelentős vagyoni hátrány is érheti annak tulajdonosait. Mivel az állami jóváhagyást minden örökösödési ügyben, minden hagyatékot és minden örököst illetően meg kell várni, így az örökhagyó halála és az örökösök tulajdonszerzése között akár hónapok, sőt: bonyolult esetekben évek is eltelhetnek, különösen, ha jogvita is felmerül az örökösök között. Aktív, odafigyelő és operatív vezetés, gondozás hiányában a vagyontárgy ez idő alatt könnyen veszíthet az értékéből, csökkenhet a hozama, vagy akár a vagyontárgy teljes elértéktelenedésére is sor kerülhet. A bizalmi vagyonkezelés ilyen esetekben is hatékony és rugalmas megoldás lehet: részben vagy teljes egészében kiválthatja az ajándékozást, a végrendeletet, az örökösödési szerződést, vagy akár magát a törvényes örökösödést is.

Fontos tényező, hogy a bizalmi vagyonkezelés során a kedvezményezettek között akár időben, akár arányaiban is eltérő módon felosztható a vagyon vagy annak hozama, illetőleg annak kiadási időpontja is rugalmasan meghatározható – akár életkorhoz, valamilyen feltételhez vagy pontosan meghatározott eseményhez kapcsolva is. Különösen fontos lehet az ilyen jellegű, előrelátó és teljes körű hagyatéki rendelkezés abban a nem ritka esetben, ha az örökhagyó és örökösei, illetőleg a kérdéses vagyontárgyak más-más országok joghatóságai alá tartoznak, netán az örökös kiskorú vagy cselekvésképtelen: a bizalmi vagyonkezelésnek köszönhetően a vagyonrendelő ebben az esetben is eltérhet a kötelezően alkalmazandó öröklési szabályoktól és teljes egészében maga határozhatja meg, hogy ki milyen mértékben, milyen időpontban és milyen feltételekkel részesedhet az általa örökül hagyott vagyonból.

Munkatársaink többéves vagyonkezelői tapasztalata illetve szaktudása a hagyatéki ügyek megfelelő lebonyolítását is megnyugtatóan biztosítja ügyfeleink számára, ezáltal vállalkozásunk hatékonyan és professzionálisan tud közreműködni a családi tulajdonban álló ingatlanok, vállalkozások és más vagyontárgyak öröklési ügyeit illetően is.

Ez is érdekelheti

2020. 11. 02.

Mi az a bizalmi vagyonkezelés?

Az angolszász jogból átültetett, hazánkban 2014 óta elérhető bizalmi vagyonkezelés több évszázados hagyományokkal rendelkezik. Lényege, hogy lehetővé teszi a vagyonrendelő számára, hogy hosszú távon gondolkodva, tudatosan és részletesen végiggondolja vagyontárgyainak sorsát – legyen az egy több generáció óta a család tulajdonában álló vállalkozás, egy nyaraló, egy üzletrész egy különösen jól prosperáló vállalkozásban, vagy bármilyen más ingó vagy ingatlan vagyontárgy illetve jog. (Hazánkban kizárólag a termőföld nem tartozhat a bizalmi vagyonrendelés körébe.)

Tovább
2020. 10. 28.

Vagyonvédelem

A bizalmi vagyonkezelés számos előnye közül az egyik legfontosabb, hogy hatékonyan és hosszú távon képes megvédeni az egyes vagyonelemeket az esetleges külső veszélyektől – így például harmadik személyektől vagy üzleti kockázatoktól.

Tovább
2020. 10. 20.

A bizalmi vagyonkezelés, mint a végrendelet alternatívája

Magyarországon különösen bonyolultak és sok esetben szigorúak is az örökléshez kapcsolódó jogok – vitás vagy komplikált esetekben például egy hagyatéki eljárás akár évekig is elhúzódhat, az örökösök között vitás helyzet jön létre, és az is megesik, hogy az örökhagyó által sok év alatt felhalmozott vagyon arra méltatlan kézbe kerül.

Tovább
2020. 10. 14.

Bizalmi vagyonkezelés és az adózás

A bizalmi vagyonkezelés az egyik legideálisabb jogintézmény abban az esetben, ha vagyonunkat nemcsak biztonságban szeretnénk tudni, de szeretnénk megnyugodni annak adózása felől is – bizonyos esetekben ugyanis a bizalmi vagyonkezelés igen kedvező adózási feltételeket jelenthet.

Tovább
2020. 10. 07.

Mi tartozhat a bizalmi vagyonkezelés körébe?

Az angolszász országokban sok-sok éve nagy népszerűségnek örvendő “trust”, azaz bizalmi vagyonkezelés intézményét 2014-ben tette elérhetővé a magyar jog a hazai ügyfelek számára. S bár a bizalmi vagyonkezelés fogalmával egyre többen vannak tisztában, illetve egyre többen használják ki a bizalmi vagyonkezelés adta lehetőségeket, még mindig sok olyan téma, kérdés merül fel ügyfeleink részéről, melyek azt jelzik, kevés információval rendelkeznek a témát illetően.

Tovább
2020. 09. 10.

Mit tartalmazhat egy bizalmi vagyonkezelői szerződés?

Számos esetben lehet szükség egy bizalmi vagyonkezelő megbízására. Sor kerülhet erre akkor, ha az öröklési szabályok nehézkességét vagy az azokkal járó, gyakran igen körülményes hagyatéki eljárást szeretnénk elkerülni – különös tekintettel arra az esetre, amikor az örökség olyan vagyontárgy (például többségi üzletrész vagy részvénycsomag), amelynél a hagyatéki eljárás néhány hónapos időtartama is komoly anyagi vagy más értékveszteséggel járna, esetleg a tulajdonunkban álló vállalkozás értékesítésén gondolkozunk, vagy házasságkötés előtt állunk.

Tovább