Vagyon megőrzésével kapcsolatos ügyletek

Számtalan olyan személyes, családi vagy üzleti élethelyzet létezik, amely kapcsán a vagyon tulajdonosa ideig-óráig, vagy akár hosszú távon is el szeretné különíteni vagyontárgyait a saját vagy családtagjai, örökösei rendelkezési köréből, elrejtve ezáltal az adott vagyonelemet az avatatlan tekintetek elől. A bizalmi vagyonkezelés ezekre a szituációkra is rugalmas válaszokat tud adni, maximális diszkréció mellett.

Ha bankban helyezzük el a pénzünket, úgy a banktitok megvédi számlánk egyenlegét az illetéktelen érdeklődőktől – ezzel szemben kevés olyan eszköz létezik, amely megfelelő jogi keretek között, hasonlóan hatékony eszközt nyújt az ingatlan- és vállalati vagyon védelmére. A bizalmi vagyonkezelés jogintézményének megalkotásakor erre a problémára is megoldást kínált a jogalkotó: segítségével egy-egy vagyonelem, vállalkozás, nagy értékű ingatlan, vagy akár a teljes vagyon is önállóan kezelhető, így az megóvható a külvilág, a jövőbeli hitelezők – sőt: indokolt esetben a közvetlen hozzátartozók – kíváncsi pillantásaitól. A bizalmi vagyonkezelői szerződésben pontosan meghatározott vagyontárgyak, jogok és követelések tekintetében a vagyonrendelő minden rendelkezési jogáról lemond, ezáltal névleg a vagyonkezelő válik a kezelt vagyon tulajdonosává. Ilyen esetekben olyan jogi helyzet áll elő, melynek köszönhetően sem a vagyonrendelő, sem a vagyonkezelő, sem a kedvezményezettek hitelezői, házastársai, családtagjai nem férhetnek hozzá a vagyonhoz, emellett a vagyonkezelésbe adott vagyon felszámolás alá sem kerülhet, és gyakorlatilag semmilyen jogi vagy pénzügyi retorzió nem érheti. Természetesen a bizalmi vagyonkezelés jogintézménye (így például a törvény által megkövetelt rendkívüli biztosítás) és a jogviszony létrejövetelekor megkötendő szerződés kellő garanciákat nyújt arra, hogy a vagyonkezelő ne élhessen vissza a rábízott vagyonnal.

A bizalmi vagyonkezelés – ahogyan azt a jogszabályban meghatározott neve is jelzi – olyan gazdasági és jogi tevékenység, amely a diszkrécióra, valamint a résztvevő felek között meglévő feltétlen bizalomra épül. Tekintettel arra, hogy a vagyonrendelő névleg átruházza vagyona tulajdonjogát a vagyon kezelőjére, ilyen jellegű ügyleteknél vállalkozásunk mindig maximális tapintattal, kiemelkedő szaktudással és felelőssége teljes tudatában határozza meg az ügyfél szempontjainak leginkább megfelelő vagyonkezelési megoldást.

Ez is érdekelheti

2020. 11. 02.

Mi az a bizalmi vagyonkezelés?

Az angolszász jogból átültetett, hazánkban 2014 óta elérhető bizalmi vagyonkezelés több évszázados hagyományokkal rendelkezik. Lényege, hogy lehetővé teszi a vagyonrendelő számára, hogy hosszú távon gondolkodva, tudatosan és részletesen végiggondolja vagyontárgyainak sorsát – legyen az egy több generáció óta a család tulajdonában álló vállalkozás, egy nyaraló, egy üzletrész egy különösen jól prosperáló vállalkozásban, vagy bármilyen más ingó vagy ingatlan vagyontárgy illetve jog. (Hazánkban kizárólag a termőföld nem tartozhat a bizalmi vagyonrendelés körébe.)

Tovább
2020. 10. 28.

Vagyonvédelem

A bizalmi vagyonkezelés számos előnye közül az egyik legfontosabb, hogy hatékonyan és hosszú távon képes megvédeni az egyes vagyonelemeket az esetleges külső veszélyektől – így például harmadik személyektől vagy üzleti kockázatoktól.

Tovább
2020. 10. 23.

Családi vagyonügyek

Az előző generációk által felhalmozott vagyon sorsa olykor nagy kihívás elé állítja az örökösöket. Bizonyos vagyonelemek – mint például egy több generáció óta a család tulajdonában álló, különösen nagy értékű ingatlan, egy nemzetközi hírű márkanév vagy egy jól működő, nyereséges vállalkozás – értékesítése, felszabdalása gyakorlati vagy eszmei szempontból lehetetlen, más esetekben egy ilyen lépés komoly értékcsökkenéssel vagy piaci hátránnyal járna, esetenként pedig nem áll rendelkezésre a vagyon kezeléséhez, például egy speciális szakterületen tevékenykedő vállalkozás irányításához szükséges szaktudás. Gyakori az is, hogy bár minden szakmai érv a vagyon felszabdalása mellett szól, az örökösök azt érzelmi okokból nem szeretnék lehetővé tenni.

Tovább
2020. 10. 20.

A bizalmi vagyonkezelés, mint a végrendelet alternatívája

Magyarországon különösen bonyolultak és sok esetben szigorúak is az örökléshez kapcsolódó jogok – vitás vagy komplikált esetekben például egy hagyatéki eljárás akár évekig is elhúzódhat, az örökösök között vitás helyzet jön létre, és az is megesik, hogy az örökhagyó által sok év alatt felhalmozott vagyon arra méltatlan kézbe kerül.

Tovább
2020. 10. 14.

Bizalmi vagyonkezelés és az adózás

A bizalmi vagyonkezelés az egyik legideálisabb jogintézmény abban az esetben, ha vagyonunkat nemcsak biztonságban szeretnénk tudni, de szeretnénk megnyugodni annak adózása felől is – bizonyos esetekben ugyanis a bizalmi vagyonkezelés igen kedvező adózási feltételeket jelenthet.

Tovább
2020. 10. 07.

Mi tartozhat a bizalmi vagyonkezelés körébe?

Az angolszász országokban sok-sok éve nagy népszerűségnek örvendő “trust”, azaz bizalmi vagyonkezelés intézményét 2014-ben tette elérhetővé a magyar jog a hazai ügyfelek számára. S bár a bizalmi vagyonkezelés fogalmával egyre többen vannak tisztában, illetve egyre többen használják ki a bizalmi vagyonkezelés adta lehetőségeket, még mindig sok olyan téma, kérdés merül fel ügyfeleink részéről, melyek azt jelzik, kevés információval rendelkeznek a témát illetően.

Tovább
2020. 09. 10.

Mit tartalmazhat egy bizalmi vagyonkezelői szerződés?

Számos esetben lehet szükség egy bizalmi vagyonkezelő megbízására. Sor kerülhet erre akkor, ha az öröklési szabályok nehézkességét vagy az azokkal járó, gyakran igen körülményes hagyatéki eljárást szeretnénk elkerülni – különös tekintettel arra az esetre, amikor az örökség olyan vagyontárgy (például többségi üzletrész vagy részvénycsomag), amelynél a hagyatéki eljárás néhány hónapos időtartama is komoly anyagi vagy más értékveszteséggel járna, esetleg a tulajdonunkban álló vállalkozás értékesítésén gondolkozunk, vagy házasságkötés előtt állunk.

Tovább