Házassági és párkapcsolati vagyonügyek

Mivel a bizalmi vagyonkezelésben kezelt vagyontárgyak Magyarországon alaphelyzetben nem tartoznak a házassági közös vagyon kötelékébe, ez a védelmi forma ideális megoldást jelenthet azokban az esetekben, amikor egy-egy vagyonelemet – például ági vagyonba nem sorolható családi vagyonelemet/örökséget – nem kívánunk a közös vagyon részévé tenni, vagy épp ellenkezőleg: annak ellenére szeretnénk valakiről gondoskodni, hogy formálisan nem vagyunk házassági, vagy bejegyzett élettársi jogviszonyban.

A bizalmi vagyonkezelés számos lehetőséget kínál az örökölt vagy más módon szerzett vagyonhoz kapcsolódó ellentmondásos helyzetek feloldására. Tekintettel arra, hogy a bizalmi vagyonkezelésbe helyezett vagyon elkülönül a vagyonrendelő illetve a kedvezményezettek saját vagyonától is, általa biztonságban tudható a családi örökség egysége, annak méltó gondozása, mely elsősorban a nagy létszámú családok és többszörös házasságkötés esetén kerülhet a feldarabolódás, elaprózódás sorsára.

Amennyiben a vagyonrendelő úgy dönt, a bizalmi vagyonkezelés módot ad a házastárs kedvezményezettként történő feltüntetésére, de akár arra is, hogy előre meghatározott rendszerben, sorrendben, módon történjen meg a családtagokról, vagy bármely – akár a család kötelékébe szorosan nem tartozó – személyről való gondoskodás. Lényeges, hogy az esetleges kedvezményezettek kilétéről kizárólag a vagyonkezelő bír tudomással, megfelelő körültekintéssel a kedvezményezettek személye a közhiteles nyilvántartásokból sem derülhet ki mások számára.

Házaspárok esetén a bizalmi vagyonkezelés a házassági szerződés egy változataként, vagy annak részeként is megjelenhet: ebben az esetben a felek a házasságkötést megelőzően határozzák meg a bizalmi vagyonkezelés feltételeit, felelősen és előrelátóan gondolva az esetleges válást követő vagyonmegosztási kérdésekre is.

Munkatársaink házassági vagyonügyek esetén is maximális diszkréció mellett nyújtanak hatékony és szakszerű segítséget ügyfeleinknek: többéves vagyonkezelői tapasztalat, valamint teljes körű jogi, pénzügyi és adminisztratív háttér birtokában, szükség esetén szakértők bevonásával biztosítjuk, hogy partnereink vagyona biztonságban legyen és tovább gyarapodjon.

Ez is érdekelheti

2020. 11. 02.

Mi az a bizalmi vagyonkezelés?

Az angolszász jogból átültetett, hazánkban 2014 óta elérhető bizalmi vagyonkezelés több évszázados hagyományokkal rendelkezik. Lényege, hogy lehetővé teszi a vagyonrendelő számára, hogy hosszú távon gondolkodva, tudatosan és részletesen végiggondolja vagyontárgyainak sorsát – legyen az egy több generáció óta a család tulajdonában álló vállalkozás, egy nyaraló, egy üzletrész egy különösen jól prosperáló vállalkozásban, vagy bármilyen más ingó vagy ingatlan vagyontárgy illetve jog. (Hazánkban kizárólag a termőföld nem tartozhat a bizalmi vagyonrendelés körébe.)

Tovább
2020. 10. 28.

Vagyonvédelem

A bizalmi vagyonkezelés számos előnye közül az egyik legfontosabb, hogy hatékonyan és hosszú távon képes megvédeni az egyes vagyonelemeket az esetleges külső veszélyektől – így például harmadik személyektől vagy üzleti kockázatoktól.

Tovább
2020. 10. 23.

Családi vagyonügyek

Az előző generációk által felhalmozott vagyon sorsa olykor nagy kihívás elé állítja az örökösöket. Bizonyos vagyonelemek – mint például egy több generáció óta a család tulajdonában álló, különösen nagy értékű ingatlan, egy nemzetközi hírű márkanév vagy egy jól működő, nyereséges vállalkozás – értékesítése, felszabdalása gyakorlati vagy eszmei szempontból lehetetlen, más esetekben egy ilyen lépés komoly értékcsökkenéssel vagy piaci hátránnyal járna, esetenként pedig nem áll rendelkezésre a vagyon kezeléséhez, például egy speciális szakterületen tevékenykedő vállalkozás irányításához szükséges szaktudás. Gyakori az is, hogy bár minden szakmai érv a vagyon felszabdalása mellett szól, az örökösök azt érzelmi okokból nem szeretnék lehetővé tenni.

Tovább
2020. 10. 20.

A bizalmi vagyonkezelés, mint a végrendelet alternatívája

Magyarországon különösen bonyolultak és sok esetben szigorúak is az örökléshez kapcsolódó jogok – vitás vagy komplikált esetekben például egy hagyatéki eljárás akár évekig is elhúzódhat, az örökösök között vitás helyzet jön létre, és az is megesik, hogy az örökhagyó által sok év alatt felhalmozott vagyon arra méltatlan kézbe kerül.

Tovább
2020. 10. 14.

Bizalmi vagyonkezelés és az adózás

A bizalmi vagyonkezelés az egyik legideálisabb jogintézmény abban az esetben, ha vagyonunkat nemcsak biztonságban szeretnénk tudni, de szeretnénk megnyugodni annak adózása felől is – bizonyos esetekben ugyanis a bizalmi vagyonkezelés igen kedvező adózási feltételeket jelenthet.

Tovább
2020. 10. 07.

Mi tartozhat a bizalmi vagyonkezelés körébe?

Az angolszász országokban sok-sok éve nagy népszerűségnek örvendő “trust”, azaz bizalmi vagyonkezelés intézményét 2014-ben tette elérhetővé a magyar jog a hazai ügyfelek számára. S bár a bizalmi vagyonkezelés fogalmával egyre többen vannak tisztában, illetve egyre többen használják ki a bizalmi vagyonkezelés adta lehetőségeket, még mindig sok olyan téma, kérdés merül fel ügyfeleink részéről, melyek azt jelzik, kevés információval rendelkeznek a témát illetően.

Tovább
2020. 09. 10.

Mit tartalmazhat egy bizalmi vagyonkezelői szerződés?

Számos esetben lehet szükség egy bizalmi vagyonkezelő megbízására. Sor kerülhet erre akkor, ha az öröklési szabályok nehézkességét vagy az azokkal járó, gyakran igen körülményes hagyatéki eljárást szeretnénk elkerülni – különös tekintettel arra az esetre, amikor az örökség olyan vagyontárgy (például többségi üzletrész vagy részvénycsomag), amelynél a hagyatéki eljárás néhány hónapos időtartama is komoly anyagi vagy más értékveszteséggel járna, esetleg a tulajdonunkban álló vállalkozás értékesítésén gondolkozunk, vagy házasságkötés előtt állunk.

Tovább
2020. 09. 09.

Vagyonmegosztási lehetőségek házastársak között

Gyakori eset, hogy a házasulandó felek eltekintenek a házassági szerződés megkötésétől – úgy érzik ugyanis, hogy egy ilyen, tiszta fejjel megfogalmazott, jogi aktus bizalmatlanságot fejez ki leendő házastársukkal, valamint a házasság sikerességével kapcsolatban. Sok esetben azonban már néhány év múlva olyan helyzet alakul ki, mely a vagyon rendezését elengedhetetlenül szükségessé teszi – ilyen helyzetekben is ideális megoldást jelenthet a bizalmi vagyonkezelés.

Tovább